GEYİKBAYIRI KÖYÜNDE BİR YAVRU FAZLA YAŞATALIM TEMALI EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPILDI
            20.12.2017 tarihinde Geyikbayırı, Çağlarca ve Akdamlar köylerinde çoğunluğu 365 gün çadırda yaşayıp yılda üç oba değiştiren, küçükbaş yetiştiricilerinden oluşan hayvan yetiştiricilerinin ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elamanlarının katılımıyla BİR YAVRU FAZLA YAŞATALIM TEMALI gece eğitimi yapıldı. Eğitime Geyikbayırı Muhtarı Salih TEKER ve çok sayıda üretici katılım sağladı.
            İlçe Müdürü Canan OTRUŞ açılış konuşmasında, hayvansal gıdanın insan yaşamındaki öneminden bahsettikten sonra ülke ekonomisi ve karlı bir hayvancılık için yavru ölümlerinin azaltılmasının önemine dikkat çekti.
            Veteriner Hekim Durmuş ÖCAL sürdürülebilir hayvancılık için sağlıklı damızlığa, sağlıklı damızlık için sağlıklı yavruya (oğlak, kuzu, buzağı) ihtiyaç olduğunu belirtti. Bunun için barınak şartlarının düzgün olması ve barınak temizliği ile hayvan konforuna gerekli özenin gösterilmesini belirtti. Ayrıca sağlıklı yavru elde edebilmek için anaçlar ve erkek hayvanların sağlıklı olması gerektiği ve damızlık erkeklerin sürüde en fazla iki aşım dönemi kullanıldıktan sonra damızlıktan çıkarılması gerektiğine dikkat çekti. Koç katımından önce hayvanların bakımının yapılarak parazit mücadelenin, tamamlanması ve risk oluşturan hastalıklar yönünden aşılamanın yaptırılmasının önemli olduğuna değindi. Buzağı, kuzu, oğlakların doğduklarında tüm hastalıklara karşı savunmasız olduklarını belirtikten sonra tek savunma silahlarının ağız sütü olduğunu, koruyucu maddelerin anneden yavruya ağız sütü ile geçtiğini bu nedenle doğan tüm yavrulara en kısa sürede yeteri kadar ağız sütü verilmesi veya emdiklerinden emin olunması gerektiğini belirtti.
            Veteriner Hekim Ömer KARA’ da sağlıklı yavru elde edebilmek için anaçların beslenmesindeki öneme dikkat çekti. Ayrıca daha fazla et, daha fazla süt ve sağlıklı damızlık için beslemenin önemine dikkat çekerek, beslemenin yavrunun doğduğu gün başladığını ve ilk üç aylık beslemenin çok önemli olduğunu belirtti.
            Dilek ve temenniler bölümünde üreticiler, mera alanlarının daralması ve bazı ormanlık alanlara hayvan girişinin yasaklanması nedeni ile mera hayvancılığının zorlaştığını belirterek bu konuda çözüm üretilmesini talep etmiştir.
            Tüm üreticilerimize başarılı ve kazançlı günler dileyerek eğitim toplantısı sonlandırıldı.