T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 

    


   
 

    


   


   


           Bulunduğunuz Yer: Konyaaltı İlçesi  >>   Basında Konyaaltı

 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

 Ana Sayfa

Antalya'ya 5 Yeni İlçe

Antalya, 5 yeni ilçeye kavuşuyor. Muratpaşa, Konyaaltı ile Kepez dışında Aksu ve Döşemealtı da ilçe statüsüne getiriliyor. Yeni düzenleme ile Antalya'nın nüfus bakımından en büyük ilçesi Kepez.


İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan kanun tasarısına göre Antalya'da; Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu ve Döşemealtı ilçe statüsüne kavuşuyor.

Yeni oluşuma göre Antalya'da aralarında Varsak, Çalkaya, Beldibi, Yeşilbayır gibi isimleri ön planda olan 14 belediye kaldırılıyor. Bu belediyelere bağlı olan 42 köy de yeni kurulan ilçelere bağlanıyor. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre ilçe yapılacak olan Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu ve Döşemealtı'nın mevcut nüfusu yaklaşık olarak 900 bin iken kurulacak 5 yeni ilçenin nüfusu ile kent merkezi bir milyona yaklaşacak. Oluşacak yeni tabloya göre Antalya'nın en büyük ilçesi Kepez olacak. Kepez'in nüfusu 353 bin 430 kişiye yükselecek. Muratpaşa'nın nüfusu ise olduğu gibi kalacak. En fazla nüfus artışı ise kurulacak olan Aksu ilçesinde gerçekleşecek. İlçenin toplam nüfus bağlanacak olan belediye ve köylerle birlikte Aksu'nun nüfusu 10 kat artarak 45 bin 857'ye çıkacak

Kurulacak olan 5 yeni ilçe ile ilgili olarak Antalya Valiliği'nde bir toplantı düzenlendi. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in başkanlık ettiği toplantıya kamu kurumlarının il müdürleri katıldı. 5747 sayılı yasa ile Antalya'da 5 yeni ilçe kurulmasının "Son derece doğru, bilimsel ve idari karaktere uygun" olduğunu ifade eden Vali Yüksel, toplantı yeni ilçelerde görev yapacak personel atamaları, yerleşim durumları, demirbaş, araç ve gereç teminin ele alınacağı bilgisini verdi. Toplumun gelişen ihtiyaçları karşısında zaman zaman devlet yapılanmasının yeniden gözden geçirilmesinin çağdaş bir davranış olacağına değinen Yüksel, "1. Dünya Savaşı döneminde Antalya, Konya iline bağlı bir sancaktı. Cumhuriyet'in ilanından sonra 1924 yılında 491 sayılı Teşkilat-ı Esasi'ye Kanunu ile il oldu. O zaman Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Kaş, Korkuteli ve Manavgat olmak üzere 7 ilçesi vardı. Bugün ilçe sayısı 14. Yeni kurulacak olan ilçelerle birlikte bu sayı 19'a yükselecek" dedi.

Yeni ilçelerin kurulabilmesi için İçişleri Bakanlığı'nın kaymakam atamasının beklendiğini kaydeden Yüksel, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Aksu'nun 1. sınıf ilçe olacağı bilgisini verdi. Kaymakam atamaları ile yeni ilçelerin süratle yapılandırılacağını anlatan Yüksel, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre nüfusu 1,8 milyona ulaşan Antalya'da yola alt kademe belediyeleri ile devam etmenin daha fazla mümkün olmayacağını vurguladı. Yeni kurulan Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçeleri ile Antalya'nın ilçe sayısının 19'a yükseleceğini belirten Yüksel, "Doğu ve batı akslarında yeni ilçelerin kurulmasını son derece doğru, bilimsel ve idari karaktere bulduğumu ifade etmek isterim." diye konuştu.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in konuşmasının ardın yardımcısı Hasan Özhan bir sunum yaptı. Yeni ilçelerin nüfus ve idari yapılanmalarıyla ilgili bilgi veren Hasan Özhan, Antalya'nın 1 milyon 800 bin 295 kişilik nüfusu ile Türkiye'nin 7. büyük ili olduğunu söyledi. Özhan, 5 yeni ilçe arasında yüzölçümü bakımından Döşemealtı'nın, nüfus bakımından ise Kepez'in en büyük ilçe olduğunu söyledi. Özhan'nın verdiği bilgilere göre 5 yeni yüzölçümü, nüfusu ve ilçenin idari yapısı şu şekilde olacak:


AKSU ilçesi


Yüzölçümü: 440 kilometrekare

Nüfusu: 52 bin 481

Bağlanarak mahalle olacak beldeler: Çalkaya, Pınarlı, Yurpınar

Tüzel kişiliği devam edecek belde: Karaöz

Bağlanacak köyler: Alaylı, Güloluk, İhsaniye, Karaçalı, Kemerağzı, Kurşunlu, Özlü (Kundu), Topallı, Kayadibi, Yeşilkaraman, Gökdere, Kumköy.


DÖŞEMEALTI ilçesi


Yüzölçümü: 673,1 kilometrekare

Nüfusu: 37 bin 487

Bağlanarak mahalle olacak beldeler: Çığlık, Düzlerçamı, Yeşilbayır

Tüzel kişiliği kalkarak köy olacak beldeler: Karaveliler, Bademağacı, Ekşili, Dağbeli

Bağlanacak köyler: Ahırtaş, Aşağıoba, Bıyıklı, Camili, Dereli, Ilıcaköy, Karataş, Kevşirler, Killik, Kovanlık, Kömürcüler, Yağca, Akkoç, Selimiye


KEPEZ ilçesi


Yüzölçümü: 403,76 kilometrekare

Nüfusu: 376 bin 518

Bağlanarak mahalle olacak belde: Varsak

Bağlanacak köyler: Çamlıca, Kızıllık, Kirişçiler, Odabaşı, Duacı, Gaziler, Fettahlı


KONYAALTI ilçesi


Yüzölçümü: 562,4 kilometrekare

Nüfusu: 80 bin 53

Bağlanarak mahalle olacak beldeler: Beldibi, Doyran

Bağlanacak köyler: Çitdibi, Üçoluk, Y. Çandır, Akdamlar, Bahtılı, Çağlarca, Geyikbayırı, Hisarçandır, Hacısekiler, Aşağıkaraman


MURATPAŞA ilçesi


Yüzölçümü: 92 kilometrekare

Nüfusu: 367 bin 29

Muratpaşa ilçesinin mevcut idari yapısı değişmiyor.

wowturkey.com


İşte yeni kaymakamlar...

Antalya'da bir yıldır devam eden yeni ilçelerin yapılanmasının ardından ilk resmi atama yapıldı. Kent merkezindeki ilçelerin 5 yeni kaymakamı son kararnameyle Antalya'ya atandı. Yeni kararnameyle Kepez Kaymakamlığına Bilecek'in Bozüyük İlçesi Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Muratpaşa Kaymakamlığı'na Sinop'un Boyabat İlçesi Kaymakamı Fatih Kocabaş, Konyaaltı Kaymakamlığı'na Giresun'un Bulancak İlçesi Kaymakamı Bayram Yılmaz, Döşemealtı Kaymakamlığı'na Denizli Vali Yardımcısı İbrahim Hayrullah Sun ve Aksu Kaymakamlığı'na da Samsun Vali Vekili Raif Özer atandı. Yeni kaymakamlar önümüzdeki günlerde görevine başlayacak.

Antalya kent merkezi 5 yeni ilçenin kurulmasının ardından şimdi de aynı ilçelere 5 yeni kaymakamın atanma sevincini yaşıyor. Resmi Gazetede bugün yayınlanan kararnameyle Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu ilçelerine kurucu kaymakamlar atandı.

Peki hangi yeni ilçeye, hangi kaymakam nereden atandı? İşte bu sorunun cevabı:

Kepez İlçesi'ne Bilecik'in Bozüyük İlçesi Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit atandı. 41 yaşındaki Özyiğit Konya Ereğli ilçesi nüfusuna kayıtlı ve atanan kaymakamların içinde en genç olanı. Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner'in hemşehrisi olması da farklı bir ayrıntı. Özyiğit'in Öner'e yakınlığı veya atamada söz sahibi olup olmadığı bilinmiyor.

Muratpaşa İlçesi'ne Sinop'un Boyabat İlçesi Kaymakamı Fatih Kocabaş atandı. Fatih Kocabaş 46 yaşında ve Aydın doğumlu. Kapatılan Refah Partisi Lideri Necmettin Erbakan'ın doğum yeri olan Boyabat'ta görev yapan Kocabaş, sempatik kişiliğiyle tanınıyor ve ilçede oldukça seviliyor.

Konyaaltı İlçesi'ne Giresun'un Bulancak İlçesi kaymakamı Bayram Yılmaz atandı. Yılmaz 42 yaşında ve doğum yeriyse Sivas'ın Şarkışla İlçesi... Genç Kaymakamın atanmasının ardından ilk yorumu 'Karadeniz'den Antalya'ya uçuyorum' oldu.

Döşemealtı İlçesi'ne Denizli Vali Yardımcısı İbrahim Hayrullah Sun'un turizmci bir kişiliği var. Pamukkale Yönetim Birimi Başkanlığı yaparken, bu yönde yaptığı çalışmalarıyla Turizm Bakanlığı'ndan takdirleri bulunuyor. Sun aynı zamanda özel idare genel sekreterliği de yaptı ve yeni yapılanmada başrol oynadı.

Aksu Kaymakamlığı'na atanan kişiyse kaymakamların içinde en tecrübeli isim. Yıllardır Samsun Vali Yardımcılığı yapan 57 yaşındaki Raif Özener'in halkla ilişkileri kuvvetli ve görev yaptığı tüm kentlerde oldukça seviliyor. 3 eylül 2007 tarihinde oynanan Samsunspor-Antalyaspor maçında çıkan olaylar nedeniyle kırmızı beyazlı taraftarlara ceza verilen kurulun da başkanlığını yapıyor.


05.06.2008 VIP TV


Kaymakam Konyaaltı'nı çok sevdi... İzlemek için tıklayınız.
19.07.2008

Antalya kent merkezinde 5 yeni ilçenin kurulmasının ardından atamaları yapılan yeni ilçelerin kaymakamlarının tamamı göreve başladı. Aksu, Kepez, Döşemealtı ve Muratpaşa'dan sonra Konyaaltı İlçesi'nin kaymakamı Bayram Yılmaz da makamına yerleşti. Daha doğrusu kendisine tahsis edilen bir okulun üst katındaki geçici makamına oturdu. Yılmaz, ilçeye gelir gelmez birim müdürleriyle biraraya geldi. Çiçeği burnunda Kaymakam, ilçedeki hazırlıkları VTV Haber'e değerlendirdi.

 Antalya'nın yeni ilçeleri Aksu, Döşemealtı, Kepez, Muratpaşa'nın kurucu kaymakamları geçtiğimiz haftalarda kente gelerek makamlarına yerleşmişti. Son olarak Konyaaltı'nın da kurucu kaymakamı Bayram Yılmaz, ilçeye gelerek makamına yerleşti.. Henüz kaymakamlık binası olmadığı için kurucu kaymakam Yılmaz, Marsel- Denizhan Öner İlköğretim Okulu'nun en üst katında hazırlanan makamı yerleşti..

Giresun'un Bulancak ilçesinde kaymakamken Konyaaltı'na atanan Bayram Yılmaz, göreve gelir gelmez birim müdürleriyle toplantı yaptı...
Konyaaltı Kaymakamı Bayram Yılmaz, ilçedeki hazırlıkları VTV Haber'e değerlendirdi..

Kaymakamlık binasının Arapsuyu'nda olacağını belirten Yılmaz, 15 gün içinde taşınacaklarını aktardı..

VTV 19.07.2008


 

    İl Jandarma Komutanlığı       İl Emniyet Müdürlüğü       Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı    Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 

    BAKA - Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı      Akdeniz Üniversitesi       T.C. Antalya İl Özel İdaresi    Kamu Kurum ve Kuruluşlarının İhale İlanları  

   Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.      Antalya'dan İl ve İlçelere Ulaşım            

 
                 
İbrahim KEKLİK
Konyaaltı Kaymakamı

Haber ve Duyurular
 

    

       
   
             

             


 

        

 

 

 

 


 

 

 

  

 

Konyaaltı Kaymakamlığı Resmi İnternet Sitesi
Öğretmenevleri Mah. 901.Sokak, No:7 Konyaaltı - ANTALYA Tel: 0 242 229 94 90 - Faks: 0 242 229 94 92 - e-posta: konyaalti@icisleri.gov.tr